Električar 024 Subotica

Električar Subotica!
Izrada i održavanje el. instalacije. Ugradnja i popravka svih vrste rasvete (halogena, neonska itd.), podnog električnog grejanja, kao i popravka aparata u domaćinstvu ( TA peć, šporet, veš mašina).
061/270-18-54

Grejanje – saveti i iskustva Limundo tima

Uveliko je počela grejna sezona. Jutra su veoma hladna, vetrovi su sve češći i svi isčekujemo prvi sneg (kome se dete u svakom od nas beskrajno raduje). Pitanje sa kojim se svako od nas susreće jeste – kako se grejati ove zime?
Članovi Limundo tima, njih 11, govore o tome kako su oni rešili probleme u vezi sa grejanjem sa kojima se susreću i daju korisne linkove i savete gde možete pročitati i naučiti više na temu:
  • izolacije,
  • centralnog grejanja
  • norveških radijatora, etažnog grejanja, TA peći i uljanih radijatora
  • kao i 5 otkačenih saveta koji možda mogu pomoći.
Izolacija je bitna
Marina kaže da je izolacija veoma važna i može znatno da pomogne bez obzira da li živite u stanu ili kući. Ukoliko niste u mogućnosti da po Miodragovom savetu stavite PVC stolariju, koja je odlična i toplotna i zvučna izolacija, možete upotrebiti trake za izolaciju koje mogu doprineti da u vašem prostoru bude toplije i za nekoliko stepeni. Mikovi izvori govore da je za kuće obavezna spolja izolacija i da bukvalno isplati samu sebe u toku prve zime. Ukoliko imate roletne, Ivana savetuje da ih preko noći obavezno spustite a tokom dana podignete, kako bi se nakupljala sunčeva energija, a preko noći smanjilo emitovanje toplote.

Izazovi centralnog grejanja
Oni koji imaju centralno grejanje u zgradama i nemaju previše izbora – moraju da ga koriste. Olga i Ana navode da je izazov sa kojim se susreću kod centralnog grejanja velika suvoća vazduha. protiv ovoga se bore stavljanjem posebnih posudica na radijatore koje se pune vodom i konstantno vlaže vazduh. Ana u vodu dodaje i par kapi eteričnih ulja radi lepšeg mirisa. Dario je praktičniji i smatra da pomažu i mokri peškiri na radijatorima kao i sušenje veša. Pre i posle grejne sezone najveći izazov je pranje i farbanje radijatora. To može da se pretvori i u pravu porodičnu zabavu i radionicu ukoliko ste opremljeni pravim četkama i bojama.

Norveški radijatori
Ukoliko možete da birate, Milica predlaže norveške radijatore. Iz ličnog iskustva kaže da su lepi, imaju mogućnost izbora temeprature, struju troše samo kada „dogrevaju“ do željene temperature i uštede su velike. Sjajan tekst o norveškim radijatorima je napisala i jedna nama posebno draga Limundovka i objavila na svom blogu: Ivanino blago.

Uljani radijatori
Ivan za grejanje koristi uljani radijator i prilično je zadovoljan. Potrošnja nije velika, a temperatura u prostoriji je stabilna. Jedna od tajni zdravog života je i mudro provetravanje.Umesto provetravanja stalno odškrinutim prozorom ili balkonskim vratima, preporučuje se napraviti kratkotrajno ali potpuno provetravanje. Pri kratkoj promaji u svega 3-4 minuta moguće je promeniti sav ustajao vazduh u stanu, a da se pri tom ne ohlade zidovi, pod i nameštaj. Sveži vazduh će se za trenutak ugrejati toplinom nakupljenom u zidovima i nameštaju. Umesto bacanja energije u okolinu putem stalno otvorenog prozora, protiv suvog vazduha bolje se boriti ovlaživačem, koji istovremeno pročišćava vazduh od nečistoća u njemu i duvanskog dima. Više o tome možete pročitati u tekstu o racionalnom grejanju.

Etažno grejanje
Ivana koristo etažno grejanje na struju i uvek pred spavanje spusti temperaturu za nekoliko stepeni. Tako se štedi a i kuća se nikad skroz ne ohladi a poznato je da je dogrevanje mnogo lakše nego zagrevanje potpuno ohlađene prostorije. Inače, volela bih da ima podno grejanje – zbog ravnomerne raspodele toplote i horizontalno i vertikalno može se podesiti temperatura za stepen ili dva niža nego kod etažnog grejanja a da se     zadrži isti osećaj toplote.

TA peć
Andjelka savetuje za one koji imaju TA peć: maksimalna temperatura jezgra peći razlikuje se od proizvođača do proizvođača i kreće se između 400 i 600 stepeni. Ova temperatura se može regulisati – smanjiti ili povećati termostatom punjenja na samoj peći. Najčešće je TA peć napravljena tako da se potpuno napuni za 8 sati, upravo za onoliko vremena koliko traje vreme jeftine tarife struje. Prilikom kupovine termo peći uvek je bolje uzeti malo veću peć od one koja je po kapacitetu potrebna jer veću peć možete puniti na manju temperaturu što je svakako prijatnije, jer će izduvavati prijatno topao, umesto vrelog vazduha.

5 otkačenih saveta koji možda mogu pomoći
a delo su koleginica Lane i Ivane. Probajte i javite nam da li deluje:

  • Obucite se toplo, ne šetajte u majici kratkih rukava sa željom da zagrejete prostor na 30 stepeni. Ipak je najhladnije doba godine.
  • Radijatori ne trabaju biti zaklonjeni nameštajem i zavesama, jer je onemogućeno strujanje toplog vazduha.
  • Na ulazna vrata namontirati kukice za kačenje odeće. Jakne, kaputi i slično izoluju hladna vrata i smanjuju hlađenje prostorije.
  • Ormare postaviti uz spoljne zidove.
  • Iza grejnih tela na zid staviti lim ili alu-foliju, kako bi se toplota odbijala nazad u prostoriju umesto da je upija zid.
( Izvor: http://blog.limundograd.com )

Нема коментара:

Постави коментар